Infolinia: +48 570 858 552, +48 535 070 555

Najczęściej zadawane pytania

Czy mogę mieć problemy ze słuchem?

Problemy ze słuchem ma około 300 mln ludzi na świecie. Dotyczą one głównie osób starszych, gdyż stopniowa utrata słuchu jest naturalnym przejawem starzenia się organizmu. W grupie osób powyżej 75. roku życia odsetek osób niedosłyszących wynosi około 35%, między 65. a 74. rokiem życia – 23%, w przedziale od 45 do 64 lat – 14%, od 19. do 44. roku życia – 4,5-5%, wśród dzieci i nastolatków do 18. roku życia – 5%, a wśród niemowląt – 2-3%. Niedosłuch często diagnozowany jest późno, ponieważ trudno go zauważyć na początkowym etapie rozwoju, gdyż zmiany w słyszeniu dotyczą zaniku podstawowych zdolności słuchu, takich jak selektywność, słyszenie przestrzenne i duża rozdzielczość. Pierwszymi objawami niedosłuchu są więc trudności w prawidłowym rozpoznawaniu dźwięków z daleka, tonów wysokich – charakterystycznych dla mowy kobiecej i dziecięcej – czy też skupienia się na rozmowie w gwarnym otoczeniu. Rozpoznanie ubytku słuchu odpowiednio wcześnie ma kluczowe znaczenie dla rehabilitacji słuchu i zapobiegania pogłębiania się występujących problemów. Dlatego też ważne jest, aby jak najszybciej zacząć leczyć niedosłuch.

Zapisz się na wizytę w poradni audioprotetycznej, jeżeli:

  • masz kłopoty ze zrozumieniem wysokich dźwięków – takich jak głosy dziecięce, kobiece czy śpiew ptaków.
  • nie słyszysz tykania swojego zegarka lub/i odgłosu kapania wody.
  • masz problemy ze zrozumieniem dźwięków z daleka, np. na koncercie, w kościele czy teatrze.
  • ustawiasz głośniej niż wcześniej telewizor, radio lub aparat telefoniczny.
  • masz problem ze zrozumieniem rozmówcy, gdy znajdujesz się w hałaśliwym miejscu.
  • rozmowy szybko cię męczą, ponieważ wymagają dużego skupienia uwagi.
  • unikasz zebrań i podobnych sytuacji, ponieważ nie rozumiesz innych.
  • twoi bliscy wspominają, że źle słyszysz.
Jak leczy się niedosłuch?

Sposób leczenia niedosłuchu zależny jest bezpośrednio od przyczyny, przez którą ubytek został wywołany. Niekiedy potrzebna jest interwencja chirurgiczna czy też leczenie farmakologiczne. Najczęściej występującą przyczyną niedosłuchu jest jednak zanik komórek słuchowych w ślimaku usznym, związany z naturalnymi procesami zachodzącymi w organizmie. W takim przypadku rehabilitacja słuchu polega na stosowaniu odpowiednio dobranego aparatu słuchowego. Rozpoczęcie rehabilitacji we wczesnym etapie zapewnia bardzo dobre efekty i minimalizuje ryzyko dalszego pogarszania się słuchu.

Który aparat słuchowy jest najlepszy?

Dobór odpowiedniego aparatu słuchowego to proces dość skomplikowany i bardzo indywidualny, gdyż urządzenie musi być dopasowane nie tylko do stopnia występującego niedosłuchu, ale także indywidualnych preferencji użytkownika i środowiska akustycznego, w którym dana osoba najczęściej przebywa. Najlepszy aparat słuchowy to taki, który jest właściwie dobrany. W tym celu protetyk słuchu przeprowadza badanie oraz wywiad audiologiczny.

Czy aparatu słuchowego trzeba używać ciągle?

Nie ma takiej konieczności, zwłaszcza na początku, kiedy jeszcze nie oswoiłeś się ze swoim aparatem. Pamiętaj jednak, że im częściej będziesz go nosić, tym szybciej się do niego przyzwyczaisz i będziesz odnosić większe korzyści z jego użytkowania.